Ceny wizualizacji są tak różne jak bardzo weryfikuje je rynek. Oczywiście aranżacje wnętrz wymagają zupełnie innego nakładu pracy i czasu w porównaniu do wizualizacji zewnętrznej.
Musimy pamiętać, że tworzenie wielkich architektonicznych zewnętrznych projektów wizualizacyjnych, takich jak osiedla, parki i wiele innych ważnych struktur wymaga wykorzystania sieci komputerowych takich jak renderfarmy ponieważ z jednego komputera często nie wystarcza mocy przerobowych, aby ukończyć projekt przed terminem. Poniżej postaram się zaprezentować poszczególne wartości składowe wpływające na cenę wizualizacji.
Pierwszym etapem konstrukcji jest to, aby utworzyć ogólny zarys projektu
Tutaj możemy stworzyć model 3D projektu i jego elementy (gleba, krajobraz, otoczenie na przykład samochody, tramwaje, ludzie, zwierzęta, itp). Ważne jest, aby wspomnieć, że każdy detal podczas tworzenia wizualizacji powinien reprezentować najwyższy poziom. W przypadku niektórych projektów, możliwe jest tworzenie niepowtarzalnych obiektów od podstaw, zamiast przy użyciu darmowych szablonów.
Drugim etapem jest umieszczenie modeli na scenie 3D
Wymaga to sprawdzenia go pod różnymi kątami, wybierając najlepszy wynik i zastosowanie wielu poprawek do projektu. To zajmuje dużo czasu, wysiłku i profesjonalizmu. Każda zmiana wstępnego planu projektu wymaga czasu i powoduje opóźnienia. Próbne rendery jako cel zoptymalizowania obliczanych wartości mogą drastycznie spowolnić proces tworzenia projektu. Aby uniknąć problemów wyżej wymienionych, rendering powinien odbywać się przez wysoko wykwalifikowany personel.
Trzecim etapem jest sama wizualizacja 3D.
Ta część pracy również wymaga czasu i wysiłku. Procesy w tym etapie to:
– Ustawienia scen oświetlenia: Wybór schematu kolorów i obrazu wynikowego. Ten krok jest niezbędny aby uzyskać skuteczny i fotorealistyczny wygląd.
– Tworzenie i dostosowanie systemu oświetlenia dla sceny: Model nie będzie wyglądać atrakcyjnie bez odpowiedniego oświetlenia. Ten krok jest bardzo ważny i nie można go lekceważyć.
– Wybór i dostosowanie materiałów do projektu: Materiały, które są wykorzystywane w procesie wizualizacji 3D określają kolorystykę obrazu wynikowego.
– Przygotowanie mapy tekstury: tworzenie i wykorzystanie map tekstur wraz z mapami otoczenia. Ustawienie odpowiedniej orientacji mapy przy pomocy UV Mapping.
– Regulacja parametrów wizualizacji: sukces projektu zależy od jakości tego kroku, ponieważ jest to główne kryterium zatwierdzania projektu.
Czwartym etapem jest tzw. postrendering. To nic innego jak obróbka graficzna wcześniej wyrenderowanego obrazka w programach do edycji grafiki rastrowej i wektorowej. I tutaj po pierwsze usuwamy błędy powstałe przy renderingu (plamy, ziarnistość, niechciane światło) lub też podnosimy wartość danego projektu poprzez podkręcenie parametrów kontrastu, nasycenia, gamy lub dodanie dodatkowych efektów jak rozmycie głębi ostrości, flara obiektywu itp.
Starannie przygotowane fotorealistyczne wizualizacje nie tylko skutecznie przyciągają oko inwestorów ale również stale podnoszą nasze kwalifikacje i wraz ze zwiększającym się doświadczeniem dostarczają nam wiele satysfakcji.